Kategorie
Zdrowie

Masaż tajski – czym jest?

Klasyczny masaż tajski, jest sztuką leczniczą, która zawiera nie tylko wpływy ajuwerdy, ale również tradycyjnej chińskiej medycyny. Jest to typ głębokiego masażu naszego ciała, który wykorzystuje różne techniki, między innymi akupresurę, mobilizację stawów czy głęboką kompresję mięśni. Tradycyjny masaż tajski opiera się na użyciu rąk, stóp oraz nóg przez terapeutę, jak i zaangażowaniu całości ciała klienta do pracy. Masaże tajskie pomagają w niwelowaniu napięć oraz w zwiększeniu zakresu ruchów i elastyczności.

Co to jest masaż tajski?

Współczesny masaż tajski, określany jest jako pasywna joga, joga tajska czy też joga dla osób leniwych. Natomiast na Bliskim Wschodzie, skąd się on właściwe wywodzi, nazwać go można masażem świętym, tradycyjnym czy też starożytnym.

Ludzie Wschodu znają bardzo dobrze ten typ masażu od około dwóch tysięcy lat. Z początku zarezerwowany był on tylko dla królewskiej rodziny, później również zwykli obywatele mogli dostąpić zaszczytu poznania tejże techniki masowania, która potrafi zrelaksować, leczyć, a ponadto wykazuje także działanie energetyzujące.

Masażyści z zachodu, definiują zaś masaż tajski jako połączenie fizjoterapii oraz biernej jogi.

A więc, czym dokładnie jest masaż tajski? To jeden z rodzajów głębokiego masażu, który opiera się na uciskaniu różnorodnych punktów znajdujących się na ciele, jak również na rozciąganiu między innymi mięśni u osoby poddawanej masażowi.

Zgodnie z dalekowschodnią filozofią, owe punkty nazywa się meridianami, czyli korytarzami energetycznymi, z pomocą których w ciele człowieka wędruje powietrze. Jeżeli masażysta we właściwy sposób zlokalizuje takie miejsca, wykona na nich połączenie akupresury z masażem, przepływ energii nie będzie zmącony i będzie mieć wpływ na korzystne funkcjonowanie całości organizmu.

Masażysta, może także zastosować olejkowy masaż tajski, używając przy tym do masowania kolan, stop, przedramion, łokci czy też palców. Osoba poddawana masażowi, układana jest przez niego w różnorodnych pozycjach, które czerpie z asan jogi, czyli tych na plecach, na boku, na brzuchu, w pozycji odwróconej czy też na siedząco.

Sesja tajskiego masażu, trwa od ok. kilkudziesięciu minut do dwóch godzin i odbywa się na dosyć miękkim materacu.

Masaż tajski – rodzaje

Masaż tajski wykonuje się w kilku różnorodnych odmianach. Pośród tych najbardziej popularnych, wyróżnić możemy między innymi klasyczną postać (klasyczny tajski masaż), która opiera się na przeprowadzaniu zabiegów wykonywanych w obszarze całości ciała.

Inny typ tajskiego masażu, to ten, gdzie wykorzystuje się przyrządy pod postacią tak zwanych stempli. Są to bawełniane, specjalne sakwy wypełniane mieszankami ziół, które przed zastosowaniem należy podgrzać.

Zależnie od tego, jakie zioła albo ich mieszanki zastosowano, musimy spodziewać się różnorodnego oddziaływania na ludzki organizm. Na przykład lawenda może zadziałać przeciwzapalnie oraz odprężająco, eukaliptus ma dosyć podobne właściwości, zaś kurkuma działa antydepresyjnie i antybakteryjnie.

Następny typ tajskiego masażu, to połączenie masażu ajuwerdyjskiego z uciskaniem i równoczesnym zastosowaniem aromatycznych olejków, które wykorzystuje się w czasie zabiegów. Najważniejszym celem tego rodzaju postępowania, będzie usuwanie nagromadzonej w organizmie wody i poprawienie funkcjonowania odpornościowych mechanizmów.

Ostatnia odmiana tajskiego masażu, to refleksologia, czyli tajski masaż stóp. Tego typu zabieg opiera się na uciskaniu odpowiednich punktów na stopach, które według wierzeń odpowiadają wybranym wewnętrznym narządom w ciele człowieka. Dzięki masażom tajskim, możliwie jest nie tylko zdiagnozowanie, ale również leczenie zaburzeń w funkcjonowaniu wybranych organów.

Jak wykonywany jest masaż tajski klasyczny?

Poznanych jest około 100 rodzajów tajskich masaży. Dlatego też sposoby używane przez tajskich masażystów, mogą się od siebie znacząco różnić.

Znany nam współcześnie masaż tajski, z dużym prawdopodobieństwem, jest odzwierciedleniem praktyk ze szkół z Synaju, które zostały uporządkowane w XIX wieku, w następujące zaraz po sobie sekwencje.

Masażysta wykonuje masaż, stosując do tego celu swoje kolana, stopy, łokcie, przedramiona, palce u rąk, kciuki oraz dłoni.

Masowana osoba winna się luźno ubrać. Musi się ona układać w różnorodnych, podyktowanych przez masażystę pozycjach (przykładowo na siedząco, na boku, na plecach, czy też na brzuchu).

Masażysta poruszając się swobodnie wokół osoby maskowanej, uciska różnorodne punktu na jej ciele, jak w czasie akupresury i rozciąga wybrane części ciała. Zakres tychże ruchów, jak i moc ucisku na odpowiednie lokalizacje na ciele, zależy od sprawności, przeznaczenia masażu, doświadczenia oraz wiedzy masażysty, jak również od ograniczeń danego klienta. Warto więc, wybrać się do odpowiedniego masażysty, który z pełnym zaangażowaniem i uwagą przeprowadzi masaż tajski.

Tylko w przypadku samej Tajlandii, najbardziej zalecaną szkoleniową placówką, jest Królewska Akademia Masażu. W Polsce wykonuje się masaż tajski w Krakowie, masaż tajski w Warszawie czy też w innych miastach na terenie kraju.

Wskazania do masażu tajskiego

Starożytny klasyczny masaż tajski, niesie ze sobą sporo korzyści, nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale również tego fizycznego. Będzie wskazany w wypadku:

 • upośledzenia funkcjonowania procesów w przemianie materii,
 • obecności napięciowych stanów,
 • przewlekłego stresu,
 • zaburzeń w przepływie płynów ustrojowych,
 • dolegliwości bólowych w obrębie narządów ruchu,
 • ograniczeń ruchomości stawów,
 • zaburzeń w pracy wewnętrznych narządów,
 • bólów napięciowych głowy,
 • depresji.

Masaż tajski, sprawdzi się idealnie w przypadku pacjentów będących w różnym wieku.

Przeciwskazania do masażu tajskiego

Przeciwskazania do wykonywania tajskiego masażu, obejmują szczególnie:

 • troficzne zmiany skóry, jak i przerwanie jej ciągłości,
 • schorzenia przebiegające ze znacznym osłabieniem kostnych struktur,
 • osteoporozę,
 • tętniaki,
 • zarostowo-zakrzepowe zapalenie w obrębie tętnic,
 • schorzenia serca,
 • miażdżycę,
 • gorączkę,
 • nowotwory,
 • gruźlicę, jak i inne schorzenia zakaźne.

 

Stosowanie masażu tajskiego, powinno zostać skonsultowane z odpowiednim specjalistą, kiedy do czynienia mamy z obecnymi wadami serca, jak i pozostajemy w stanie wyczerpania psychicznego oraz fizycznego.

Jak często możemy korzystać z zabiegów tajskiego masażu?

Nie ma żadnych wytycznych co do tego, jak często możemy się poddawać zabiegom azjatyckiego masażu. Codzienne zastosowanie techniki relaksacji oraz rozciągania, zaczerpnięte z tejże metody, wspomoże utrzymywanie elastyczności stawów i mięśni, jak i przyczyni się bezpośrednio do zachowania wspaniałego samopoczucia.

Prowadzenie współpracy z masażystą, umożliwia zaplanowanie regularnych sesji oraz wdrażanie technik używanych pod postacią autoterapii codziennej. Z założenia, wyznacznik liczby przeprowadzanych zabiegów niezbędnych celem uzyskiwania optymalnych rezultatów, stanowi opinia terapeuty oraz pacjenta. Osiąganie zadowalających nas efektów, może być czynnikiem przesądzającym o dokonaniu zmniejszenia częstotliwości odbywających się spotkań.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *