Kategorie
Biznes

Amazon FBA- czym jest i jak wygląda sprzedaż w takim modelu?

Amazon fba

Amazon jest jedną z najbardziej znanych, a zarazem największych firm zrzeszających handlowców z całego świata. Spółka została założona a Seattle i zajmuje się prowadzeniem ogromnego sklepu internetowego.

Korporacja cały czas się rozwija, pozwalając swoim klientom na szybki i łatwy dostęp do różnych produktów. Firma zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin, a ponadto posiada swoją oficjalną stronę karier-  amzteam.pro

Amazon jest już także w Polsce, a więc każdy może nabyć produkt bez trudu z tego sklepu internetowego. Jedną z popularnych usług, jakie oferuje amazon, jest FBA. Co warto wiedzieć o modelu fba i czy taki model sprzedaży się faktycznie opłaca?

Amazon FBA (fulfillment by amazon) – na czym polega taki model sprzedaży?

Czym jest FBA?

FBA jest to skrót od fulfillment by amazon. Ten model sprzedaży polega na tym, że firma Amazon zajmuje się przechowywaniem produktów sprzedawców w swoich własnych centrach dystrybucyjnych, ale również odpowiada za wszystkie obowiązki powiązane z realizacją zamówień.

Towary sprzedawcy trafiają więc do jednego z wielu magazynów amazon, skąd wyruszają w drogę. Oczywiście, sprzedający może sam zając się logistyką e-sklepu, jeśli zależy mu na tym, aby mieć całkowity dostęp do towarów, tudzież chce sprzedawać swoje produkty z mniejszą marżą.

W sytuacji, kiedy przedsiębiorcy zależy na szybkim wzroście sprzedaży i potrzebna mu jest pomoc centrum logicznego, wówczas może zmienić model współpracy z Amazonem.

Co ważne, firma nie tylko zajmuje się przechowywaniem towarów w magazynie amazon, ale też dokonuje pełnej obsługi zamówień wraz z obsługą zwrotów, co jest dla sprzedawców niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Jak wygląda proces sprzedaży w modelu FBA?

Wysyłka produktów do magazynu Amazon

Najpierw towary zostają wysłane do magazynów Amazon. Będą one przechowywane, a także czasem rozsyłane między poszczególnymi magazynami Amazon.

Sprzedaż towaru

Jeśli kupujący zdecydują się na kupno danego towaru, wówczas całym procesem zajmie się korporacja. A więc to do obowiązków Amazon należy odnalezienie towary, zapakowanie go i wysłanie na adres klienta.

Obsługa reklamacji oraz zwrotów

Amazon FBA to nie tylko magazyny i wysyłka produktów, gdyż w tym modelu fba firma zajmuje się też obsługą reklamacji, które mogą powstać przez problemy z wysyłką oraz zwrotów.

Zwrócony przez klienta towar trafia do magazynu Amazon, jest on odbierany i znowu przyjmowany na przechowywania w nim.

Amazon FBA- jakie są jego zalety?

Zalet modelu Amazon FBA jest wiele. Przede wszystkim wybierając właśnie Amazon FBA, można zaoszczędzić swój czas i zrzucić siebie trochę odpowiedzialności za dany produkt. Ponadto fulfillment by amazon ułatwia również wiele innych kwestii.

Brak konieczności magazynowania produktów

Przedsiębiorca nie musi sam magazynować swojego asortymentu i wynajmować do tego celu powierzchni magazynowych. Decydując się na fulfillment by amazon, wszystkim zajmie się właśnie ta korporacja, która posiada wiele magazynów w różnych krajach.

Wystarczy jedynie dostarczyć sprzedawany towar do danego punktu, a następnie zając się jedynie koordynowaniem zamówień i komunikacją z klientami.

Bezproblemowe transakcje międzynarodowe

Model fulfillment by amazon umożliwia sprzedawanie produktów nie tylko w kraju swojego zamieszkania, ale także w wielu innych, takich jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy.

Nie należy jednak zajmować się dosyć zaawansowanymi procedurami wysyłki zagranicznej, gdyż wszystkim zajmie się właśnie firma Amazon.

Wiarygodność firmy Amazon

Amazon to największa firma zajmująca się sprzedażą internetową. Korzystając z jej usług, można więc być pewnym profesjonalizmu i wysokiej jakości świadczonych usług.

To gigant w branży e-commerce, który dąży cały czas do rozwoju, rozwija sieć magazynów amazona i dba o terminową wysyłkę towarów, jak i profesjonalną obsługę klienta.

Wysokie wymagania, jakie stawia sobie ta korporacja, są doceniane przez jej klientów z wielu krajów świata.

Decydując się na przechowywanie produktów w magazynie amazon można być pewnym co do ich bezpieczeństwa. Dany produkt zostanie z pewnością na czas wysłany do klienta. Amazon charakteryzuje się niezwykle rozwiniętym centrum logistycznym.

Dostęp do wielu magazynów

Klient firmy można magazynować swoje towary w wielu punktach w dogodnym dla siebie miejscu. Nie musi martwić się o wysyłkę, która jest szybka. Klient ma również pewność profesjonalnej obsługi . Amazon działa w końcu w również w Polsce, ale dzięki niemu można dotrzeć do klientów z całego świata.

Czas realizacji

Wysyłka produktów odbywa się zawsze terminowe. Sprzedając więc swój towar za pośrednictwem amazona, można mieć pewność, że nie dojdzie do żadnych opóźnień, a wysyłka produktów odbędzie się w sposób bezpieczny i ekspresowy.

Czasem produkty do klientów docierają nawet w przeciągu dwóch dni. Sprzedawca odpowiedzialny jest więc zatem jedynie za kontakt ze swoimi klientami, a wysyłką zajmie się Amazon. Magazyny działają w sposób sprawny i doskonale skoordynowany. Jeśli sprzedajesz na amazon masz pewność, że twój towar dotrze na czas do klienta, a cała proces zakupi przebiegnie bez najmniejszych przeszkód.

Wielokanałowość

Jak można dowiedzieć się na amzteam.pro, firma korzysta z różnych kanałów sprzedaży.

Sprzedawca może więc zając się rozwojem swojego przedsiębiorstwa, a zarazem czerpać korzyści z oferty shipping świadczonej przez firmę.

Bezkonkurencyjność dropshippingu w naszym kraju

Model sprzedaży dropshipping jest nowością w Polsce. Decydując się na usługę FBA, sprzedawca może wyznaczać nowe szlaki w handlu. Inne kraje mają lepiej rozwinięty ten system (Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy).

Amazon FBA oferuje takie rozwiązania, dzięki którym również Polscy sprzedawcy dogonią Zachód w sprzedaży towarów.

Specjaliści Amazon

Amazon zatrudnia w swoich szeregach wielu specjalistów zajmujących się logistyką. Będąc w ciągłym kontakcie z magazynem składującym towary, można być pewnym, iż uzyska się fachową pomoc w razie potrzeby.

Jeśli chodzi o klientów, to nie będą mieć oni kontaktu z pracownikami firm kurierskich i zostanie im zapewniona jak najlepsza obsługa na wszystkich poziomach.

Usługa Amazon Prime

Chętnie wybieraną usługą jest Amazon prime. Firma proponuje możliwość wykupienia pakietu, który na dostawcę nakłada obowiązek realizowania darmowych zamówień w maksymalnie 2 dni. System ten określany jest jako Frre Two- Day Shipping albo FREE Shipping.

Jakie są koszty modelu Amazon FBA?

Jeśli sprzedajesz swoje towary za pomocą modelu Amazon FBA, musisz liczyć się z pewnymi kosztami. Jeżeli o ich wysokość, jest ona kwestią indywidualną i zależy od wielu różnych czynników. W magazynie amazon można umieścić różne produkty, także te wielkogabarytowe.

Wymiar produktu

Koszt obsługi przez magazyny FBA zależy przede wszystkim od wymiaru produktu, a więc jego wolumenu, jaki zajmuje w danym magazynie. Jest on liczony miesięcznie.

Koszt wysyłki

Kolejnym czynnikiem są koszty wysyłki produktu, zależącą od jego rozmiaru i wagi, a co za tym idzie opakowania, do jakiego się zmieści.

Koszty dodatkowe

Nie można zapomnieć również o dodatkowych wymaganiach odnoszących się do pakowania czy składowania produktu przed tym, jak zostanie wysłany do klienta. A więc wszystko zależy od asortymentu sprzedawcy i specyfiki danych towarów.

Towary wielkogabarytowe przechowywane na magazynie i trudne do wysyłki będą oczywiście generowały większe koszty w modelu FBA.

Czy opłaca się sprzedawać poprzez FBA?

Dużo zależy od rodzaju prowadzonej działalności, aby móc ocenić opłacalność takiej sprzedaży należy przeanalizować wiele czynników.

Jeśli nasza firma zajmuje się sprzedażą towarów, na jakie jest wyraźny popyt i z pewnością będą one szybko wysyłane do nabywców, wówczas można uniknąć opłat za długoterminowe magazynowanie towarów.

Dobrze, jeśli same produkty będą małych wymiarów, natomiast ich cena będzie wysoka. W ten sposób same koszty związane z przechowywaniem towarów w magazynie nie będą duże.

Sprzedaż na Amazon FBA jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które nie są w stanie zapewnić sobie własnej sieci dystrybucyjnej. Amazon FBA jest więc dla wielu przedsiębiorców strzałem w dziesiątkę. Sklep internetowy Amazon jest popularny na całym świecie, zyskał także ogromną sławę w Polsce.

Na Amazon możesz sprzedawać wiele produktów w całej Europie. Trafisz do większego grona klientów, nie musisz martwić się o realizację zamówień, wysyłkę, jak i to, czy twoje produkty trafią na czas do klientów. Magazyny zajmą się bezpiecznym przechowywaniem twoich produktów, a sprzedawcy zostanie jedynie koordynowanie zamówień. Fulfillment by amazon fba jest więc dla wielu firm bardzo korzystnym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *